Çalışma İzni Başvurusu

Türkiye çalışma izni başvurularında bulunacak olan yabancılar, çalışma izni başvurularını birden fazla seçenekle gerçekleştirebilmektedirler;

  • Yurt dışı çalışma izni başvuruları
  • Yurt içi çalışma izni başvuruları
  • Online çalışma izni başvuruları

Yurtdışı çalışma izni başvuruları

Yurtdışından T.C. Çalışma İzni başvurularında bulunacak yabancılar çalışma izni başvurularını uyruğunda bulundukları ülkenin Türkiye Dış Temsilciliklerine (konsolosluk, büyükelçilik) gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Söz konusu ülkede bulunan Türkiye Dış Temsilciliklerine gidecek olan yabancılar, T.C. Çalışma İzni başvuruları için gerekli belgeleri yanlarında eksiksiz olarak bulundurmaları gerekmektedir.

Yurtdışı çalışma izni başvuruları için gerekli olan belgeler arasında iş sözleşmesi ve davetiye mektubu evraklar arasında bulundurulması gereken en önemli belgelerdir.

Ayrıca Türkiye’de bulunan yabancının Türkiye Emniyet kurumlarınca verilmiş geçerliliği olan ve en az 6 ay süreli ikamet izni bulunması halinde ise, bu kişiler çalışma izni başvurularını yurtiçi çalışma izni başvuruları olarak gerçekleştirebilirler. Yurtdışı çalışma izni başvurularında bulunan yabancıların müracaatlarının olumlu bir şekilde sonuçlanması halinde ise T.C. Dış Temsilciliklerine verilecek referans numarası Türkiye’de bulunan işverene iletilecektir. T.C. Çalışma İzni referans numarasını almış olan işveren söz konusu yabancının Türkiye Çalışma İzni başvurularını gerçekleştirecektir. 

 

Yurtiçi çalışma izni başvuruları

Türkiye yurtiçi çalışma izni başvuruları birtakım koşullara sahip olunması halinde gerçekleştirilen bir başvuru şeklidir.

Yurtiçi çalışma izni başvurusu yapabilmesi için öncelikle söz konusu yabancının öğrenim amacı dışında en az 6 ay süreli geçerli Türkiye ikamet izni olması gereklidir. En az 6 ay süreli geçerli Türkiye oturma izni olan yabancılar çalışmak üzere anlaşmaya vardığı işverenleri aracılığıyla çalışma izni veya çalışma izni uzatma işlemleri için başvurularını online olarak gerçekleştirebilirler. Çalışma izni başvuruları online olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yapılacaktır. Online çalışma izni başvurularında bulunacak olan işveren söz konusu yabancının ikamet tezkeresi süresi içerisinde çalışma izni başvurusunu gerçekleştirmesi gerekmektedir.

 

Online çalışma izni başvurusu

Online çalışma izni başvurularında bulunacak olan yabancılar, bu başvurularını T.C. vatandaşı bir kimseye vekâlet vererek gerçekleştirebilirler. Vekâlet verilmiş olan T.C. vatandaşı kimse Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın sistemine girerek başvuru işlemlerini yapabilir. Vekalet verilmiş olan TC vatandaşı kimse online çalışma izni müracaatlarını sürdürebilmek için;

  • PTT’den e- devlet şifresi alarak,
  • Cep telefonu ve hattınıza kayıtlı mobil imza ile giriş yaparak,
  • Elektronik imza kartı ve ya dijital imza kartı ile giriş yaparak

Online olarak Türkiye çalışma izni başvurularını yapabilirler.  Yine yabancılar çalışma izni başvuru sonuçlarını yine online ve yazılı olarak öğrenebilirler.

 

Çalışma İzninin Geçerlilik Kazanması

Türkiye çalışma izni başvurularında bulunan yabancıların sadece başvuru işlemlerini sonuçlandırmasının ardından alınan çalışma belgesinin geçerlilik kazanabilmesi için; başvuru formu ve başvuru için gerekli belgelerin online başvurusunun tamamlanmasının ardından en az 6 iş günü içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ulaştırılması gerekmektedir.

Ayrıca Çalışma İzni Belgesi alan yabancıların en az 30 iş günü içerisinde ikamet tezkeresi almak üzere İçişleri Bakanlığı’na başvurmaları zorunludur.

 

Not: Çalışma izni başvurularında bulunan yabancıların söz konusu bu gibi durumları göz önünde bulundurmamaları halinde almış oldukları Türkiye Çalışma İzni Belgesi geçerlilik kazanmayacaktır.